Konferencja naukowa – Edukacja przez słowo-obraz-dźwięk

Fundacja dla Filmu i Fotografii objęła patronatem Ogólnopolską Konferencję Naukową „Edukacja przez słowo-obraz-dźwięk. Medioznawstwo w dialogu z animacją kulturalną”. Konferencja organizowana jest przez Zakład Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach oraz Katedrę Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Współorganizatorem jest Biblioteka Śląska w Katowicach.

Patronat nad wydarzeniem objęły też następujące instytucje: Platforma Kultury – projekt Narodowego Centrum Kultury, kwartalnik „Kultura Współczesna”, Polski Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia do Wychowania przez Sztukę InSEA Polska, Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach, Laboratorium Kultury .

Zapraszamy serdecznie do udziału!! W planach panel ekspertów, sesje wystąpień oraz forum dla nauczycieli.


Głównym celem tego spotkania jest wymiana doświadczeń między badaczami uniwersyteckimi: filmoznawcami i polonistami a nauczycielami oraz animatorami kultury i sztuki. W ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych programach edukacji filmowej i medialnej dostrzegamy odbicie naukowej refleksji, którą prowadzą akademiccy filmoznawcy. Działania edukacyjne inspirowane są m.in. archeologią mediów, antropologią zmysłów, studiami transdyscyplinarnymi. Spotkanie teoretyków i praktyków stworzy okazję do przemyślenia metodologii badawczych i form pracy dydaktycznej, zaowocuje nowymi pomysłami oraz przyczyni się do wypracowywania strategii kształcenia przyszłych animatorów i nauczycieli.

Oprócz sesji referatowych w programie konferencji przewidujemy panel dyskusyjny, w którym wystąpią filmoznawcy i poloniści, forum dobrych praktyk edukacyjnych oraz wykład gościa specjalnego.

Proponujemy następujące zagadnienia, które można rozwinąć w referatach. Lista ta nie wyczerpuje oczywiście możliwych tematów:
• Przestrzeń filmu i mediów a środowisko edukacji.
• Teoria filmu w dyskursie akademickim i na zajęciach edukacyjnych.
• Aktywności i zajęcia (para)filmowe jako narzędzie dydaktyczne.
• Wychowanie do mediów – kształtowanie postaw świadomego odbioru przekazów audiowizualnych.
• Rzeczywistość – obraz – symulakrum w kontekście kształtowania się tożsamości młodzieży.
• Animacja kulturalna jako proces wspierania indywidualnej kreacji i aktywności versus standaryzacja procesu dydaktycznego.
• Orientacja partycypacyjna w edukacji przez film i media.
• Strategie edukacyjne w obszarach pogranicznych – spotkania z “innością”.

Prosimy o zgłaszanie tytułów i zarysu problematyki dwudziestominutowych referatów do 25 kwietnia na adres: konferencja.slowoobrazdzwiek@gmail.com. Informację zwrotną o przyjęciu propozycji podamy na początku maja.
Opłata konferencyjna wynosi 400 zł i obejmuje koszt publikacji tomu pokonferencyjnego, 2 obiady (13 oraz 14.06) oraz materiały konferencyjne.

Dane dotyczące przelewu prześlemy osobom zakwalifikowanym. Oferujemy pomoc w rezerwacji noclegu ze śniadaniem w Hotelu Asystenckim UŚ w cenie 110 zł/os.

https://www.facebook.com/events/614079988668508/

Dodaj komentarz